Informacje o klubie

Kilka słów Franka Wojczyka o naszym Klubie: 
"Wszystkiemu jest winien przypadek. Zaczęło się w roku 1977. Skrzyknęło się trzech wariatów, ogarniętych ideą wyruszenia rowerami w Polskę. Dotarliśmy wtedy trasą przez Racibórz, Wisła, Limanowa, Nowy Sącz, Przełęcz Salmopolską aż do Annopola jako najdalej wysuniętego punktu trasy. Po czym wróciliśmy do domu. I tak narodziła się koncepcja rajdu dwutygodniowego, odbywającego się co roku aż do dziś. Istnieliśmy wtedy jako sekcja turystyki kolarskiej przy oddziale PTTK Huty "Małapanew" w Ozimku.




W 1978 rozpoczęliśmy duży rajd dookoła Polski (wzdłuż granic Polski zaczynając od Prudnika), w pięciu odcinkach, kontynuowany przez pięć następnych lat, kończąc również w Prudniku. Wystartowało pięć osób. Tylko jedna z nich ukończyła cały rajd. Od 1983 rozpoczął się mały rajd dookoła Polski, kontynuowany przez 3 lata. Ukończyło go 6 osób. Później odbywały się rajdy dwutygodniowe szlakami zamków polskich. Od 1985 sekcja przeobraziła się w Oficjalny Klub Turystyki Kolarskiej "Amator" w Ozimku. W kronice klubowej prowadzonej od 1977 roku znaleźć można wiele nazwisk, gdyż wiele osób przewinęło się przez klub. Niektóre z nich obecnie mieszkają za granicą i kontakt z nimi jest właściwie nie utrzymywany.
Jakże miło po latach otworzyć tą księgę, wspomnieć stare twarze, pamiętne przygody, jeszcze raz wybuchnąć śmiechem i utwierdzić się w przekonaniu, że życie może być piękne."



Historia Klubu Turystyki Kolarskiej  „Amator” Ozimek

Działającego przy Oddziale PTTK Huty Małapanew w Ozimku

Historia klubu rozpoczyna się w 1977 roku. Trzy osobowa grupa rozpoczyna niby jednorazowy rajd dwutygodniowy, nieświadomi tego ze istnieje organizacja PTTK i kluby turystyki kolarskiej
że są organizowane wycieczki, zloty, rajdy, że można zdobywać odznaki turystyczne. Rower przypadł nam do gustu, rozpoczęliśmy penetrować coraz szersze kręgi wokół Ozimka poznawając
zabytki, przyrodę, ludzi i ich kulturę a przede wszystkim inne grupy rowerowe. Łącząc to wszystko przyjemne z pożytecznym, zwiedzanie i ruch na świeżym powietrzu, tworzyliśmy historię przyszłego klubu, reprezentując gminę Ozimek w Polsce i zagranicą.

Grupa nasza rozwijała się i z inicjatywy oddziału PTTK powstała komisja turystyki kolarskiej
która działała do 1985 r. Dnia 10 listopada tegoż roku na zebraniu klubowym jednogłośnie przegłosowano o powstaniu Klubu Turystyki Kolarskiej „Amator” Ozimek który trwa i istnieje do dzisiaj mimo ciężkich dziejów w walce o przetrwanie.
Nie jesteśmy taką potęgą jak Klub  Turystyki Górskiej „Kozica” działająca również w Ozimku, ale też mamy swoje sukcesy w postaci zorganizowanych kilkaset imprez jednodniowych, wielodniowych po Polsce i zagranicą, udziały w zlotach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych na terenie polski.



Zdobyte odznaki
KOT-kolarska odznaka turystyczna 6-cio stopniowa skala trudności

Brązowa
100        pkt.
90  osób
Srebrna
400        pkt.
51  osób
Złota
800       pkt. 
21  osób
Duża srebrna 
1200      pkt. 
11  osób
Duża złota               
1500      pkt.
6   osób
Za wytrwałość 7 lat
min. 100 pkt.
3   osoby










Inne ważniejsze odznaki
Duży rajd dookoła Polski (długość trasy 3522km)

jedna osoba
Mały rajd dookoła Polski (minimum 1800km)

6 osób

Zamki w Polsce


Brązowa
50 zamków
6 osób
Srebrna
100 zamków
2 osoby
Zlota
150 zamków
2 osoby

Szlakami drewnianych kościołów


Brązowa
10 kościołów
8 osób
Srebrna
20 kościołów
5 osób
Złota
30 kościołów
3 osoby



__________________________________________________________________________________


Co znaczy PTTK czy warto należeć ?
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze
Jest to stowarzyszenie ogólnopolskie zrzeszające wszystkie dziedziny turystyki kwalifikowanej
m. i. turystykę kolarską. Posiadając legitymację PTTK uprawnia do szereg zniżek noclegowych w schroniskach turystycznych PTTK na terenie całej polski oraz wejścia do muzeum, obiektów zabytkowych, itd. Więcej na ten temat  www.pttk.pl
Legitymację PTTK można wyrobić w najbliższym dla siebie oddziale PTTK wpisując zainteresowaną dziedzinę turystyki. W przypadku amatora przynależność do oddziału PTTK w Ozimku.                        
  


Co znaczy PTSM czy warto należeć ?
Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych
Jest to stowarzyszenie ogólnopolskie i międzynarodowe działająca w 78 państwach całego świata.
W Polsce są to najtańsze noclegi, posiadając legitymację ma się 20 % zniżki na terenie całej polski
Legitymację można wyrobić w oddziale PTSM w Opolu ul. Omańczyka 20, można także wykupić informator schronisk młodzieżowych z adresami na terenie całej polski oraz ważniejsze adresy z całego swiata.