niedziela, 18 lipca 2010

III Etap Rowerowego Rajdu Dookoła Polski

III Etap Rowerowego Rajdu Dookoła Polski zakończony

Zgodnie z harmonogramem imprez turystyki kolarskiej członkowie KTK AMATOR Ozimek w składzie: Danuta Wiciak, Dorota i Ireneusz Terleccy, Dagmara Tyrcha, Wiesław Podborączyński, Grzegorz Burda, Arkadiusz Sowa, Czesław Florecki i Adam Purwin zrealizowali III Etap Rowerowego Rajdu Dookoła Polski.


Naszą tegoroczną przygodę rozpoczynam w Suwałkach. Zaraz na początek byliśmy umówieni z Panią redaktor reprezentującą Suwalski Serwis Informacyjny, której opowiedzieliśmy o nas, naszych planach, trasie by na koniec obdarować ją materiałami promującymi Gminę Ozimek. Artykuł ze spotkania znajduje się na stronie: http://www.suwalki.info/wiadomosci-8480-Rowerem_dookola_Polski.html
Uwarunkowania geograficzne i historyczne sprawiły, że województwo podlaskie stało się miejscem współistnienia różnych narodów i kultur. Powstał tu specyficzny pejzaż kulturowy, charakteryzujący się wielością wyznaniową i bogactwem obrzędów. Od wieków żyją tu, obok siebie Polacy, Białorusini, Rosjanie, Tatarzy i Żydzi. Do dzisiaj zachowały się w województwie podlaskim naturalne krajobrazy, lasy, puszcze, jeziora i doliny rzek. O wyjątkowych walorach przyrodniczych regionu w skali Polski i Europy świadczą zespoły i elementy środowiska naturalnego objęte ochroną: Wigierski, Biebrzański i Białowieski Park Narodowy.

Od początku towarzyszą nam przydrożne krzyże prawosławne. W większości miejscowości obok kościołów rzymsko-katolickich stoją, pięknie utrzymane cerkwie prawosławne.
Odwiedzamy też meczety tatarskie w Bohonikach i Kruszynianach, nie odmówiliśmy sobie skosztowania pysznych dań tatarskich o dźwięcznych nazwach: pierekaczewnik, kartacz, fyrsztyk, kibiny, piremiacze.

Byliśmy też pod wrażeniem nabożeństwa w cerkwi PW. św. Mikołaja Cudutwórcy w Narewce. Śpiewane pieśni, na trzy głosy, stwarzają niesamowite odczucia.
Wzbudziliśmy niemałą sensację w lokalu wyborczym w Białowieży, gdzie w spodenkach kolarskich i kaskach rowerowych, spełniliśmy obywatelski obowiązek, oddając swoje głosy w wyborach prezydenckich.
Na kolejnych etapach zwiedziliśmy miejsca martyrologii w Bełżcu i Sobiborze.

W trakcie rajdu spotkaliśmy wile interesujących osób, np. tatarka Pani Radkiewicz (kopalnia wiedzy o Tatarach), przesympatyczna Pani Nazaruk w Kodniu (takiej zupy brokułowej nie jedliśmy nigdy).


Wreszcie ludzie , którzy zaimponowali nam najbardziej, Marek i Konrad. Aby sprawić, że informacje o sytuacji chorujących na stwardnienie rozsiane dotrą do każdego zakątka Polski, postanowili obejść nasz kraj wzdłuż granic. Będą iść ok 150 dni, od maja do listopada 2010 roku. MARKU, KONRADZIE jesteście wielcy!!! Więcej informacji o ich wyprawie na stronie www.ptsr.org.pl
 
Ogółem w 11 dni przejechaliśmy 925km.

Plan trasy: Suwałki, Wigry, Augustów, Sokółka, Bohoniki, Krynki, Kruszyniany, Jałówka, Białowieża, Hajnówka, Grabarka, Kleszczele, Siemiatycze, Serpelice, Janów Podlaski, Kodeń, Sławatycze, Włodawa, Wola Uhruska, Horodło, Hrubieszów, Tarnoszyn, Bełżec,Horyniec Zdrój, Jarosław został zrealizowany w 100%.

Zapraszmy do galerii.